31 octobre 2009

Synthèse en Turc

Lyon Zero ?

Lyon Zero fikri geleneksel üniversite modelini değiştirmek değil, ancak bu üniversite modeli ile öğrenimin herekesin yeteneğini paylaşımı üzerine kurulu olan, motivasyonun yaptırımın, işbirliğinin ayrılığın, çeşitliliğin hiyerarşinin yerini aldığı bir üniversite modeli arasında seçenek sunmaktir.

Lyon Zero'da, workshopları teklif eden ve hayata geçiren katılımcıların kendisidir. Her workshopun içeriği ve tarzı, bir temadan diğer bir temaya birbirinden çok farklı olabileceğinden, her grup işleyişine kendisi karar verir. Juggling, biyoloji, meditasyon, ekonomi... Herkesin arzusuna göre her konu yer alabilir. Basitçe, kayıt olmak için kişi yetişkin olmalıdır, diploma ya da giriş sınavı gerekmemektedir. Ancak 16 yaşından büyüklerin, gençlerin bu alternatif üniversiteyi keşfetmeleri veya gelecek öğrenim hayatlarına birçok alanda birçok konuyu deneyerek daha iyi hazırlanıp yön vermelerine teşvik amacı ile, kayıt olmadan katılmalari mümkündür. Lyon Zero'da not yoktur, fakat bireysel ya da grup değerlendirmeleri yapılabilir. Her katılımcıya, katıldığı workshopların listesini gösteren bir diploma yıllık olarak verilir. Günlük işler (örnek: odalari temizleme, kağıtları basma...) toplu olarak yapılır.

Rastgele seçilmiş sekiz kişinin oluşturduğu kurul üniversitenin işlemesinden sorumludur. Örneğin; toplantıların organize edilmesi, kayıtların alınması, üniversite adına konuşma yapılması..v.b. gibi işler bu kurul tarafından yapılır. Her kayıtlı katılımcının katıldığı toplantılarda, topluluk kararları önerilir, tartışılır ve kararlaştırılır. Universitenin başarısı, üyelerin motivasyonuna dayalıdır. Biliyoruz ki motivasyon kişiden kişiye, hatta zamandan zamana farklılık gösterir, biz deneyimlerimizin ışığında Lyon Zero'nun işleyişini geliştirmek için sürekli birlikte düşünüyoruz. Universite bir geçit ve karışımdır, özgün ruhun iletimi ve genişletilmesi için, üniversitenin işleyişi hakkında paylaşim ve farkındalik süresince yeni gelenler ve onların bu sürece katılımı hoş karşılanmaktadır. Süreklilik dileği ile, biz Lyon Zero'nun tanınması ve desteklenmesi için çalışıyoruz (örneğin : varolan bir üniversitenin içinde ağırlanarak ). Sonuç olarak, biz katılımcılarının öğrenci mevkinden yararlanmasını ve onun sunduğu bütün faydalara erişmeşini diliyoruz (burslar, konut yardımı, sağlık sigortası..v.b.), bu yüzden Lyon Zero sadece onu para ve zaman ile karşılayabilecek bir kaç kişi için değil herkes için olacak.


Traduction par Ezgi Başar

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire